1. Rynek w Cieszynie,

to stąd warto rozpocząć swoją wędrówkę po Cieszynie. Rynek powstał w tym miejscu w XV wieku, średniowieczna zabudowa została strawiona przez pożar, który miał miejsce w XVI wieku.  W samym sercu Rynku stoi natomiast Studnia (Fontanna) z figurą św. Floriana z XVIII wieku.

2. Wzgórze Zamkowe,

bardzo ważne miejsce, nie tylko dla Ślązaków ale i dla wszystkich Polaków. To tutaj właśnie znajdują się jedne z najstarszych zabytków w naszym kraju (najstarsze na Górnym Śląsku), a wszystkie pięknie wkomponowane w park założony w stylu romantycznym, z wieloma zabytkowymi drzewami. 

3. Studnia Trzech Braci,

znajdowała się tutaj już w XV wieku. Związana jest ona z legendą o powstaniu miasta. W XIX wieku studnia przykryta została żeliwną altanką i umieszczono tu napis informujący o spotkaniu trzech braci.

4. Cieszyńska Wenecja,

to naprawdę niezwykle klimatyczne i urokliwe miejsce w Cieszynie. 
Woda płynąca kanałem napędzała koła młyńskie, a dziś malownicze, ukwiecone niskie domki mieszkalne zbudowane się tuż nad kanałem cieszą oczy turystów.

5. Stary Targ,

niewielki plac na którym zobaczymy stojącą na wysokim cokole gotycką figurę Madonny z Dzieciątkiem (kopia, autentyczna rzeźba znajduje się z Muzeum Śląska Cieszyńskiego). To zabytek niezwykle cenny, wykonany przez znanego w całej Europie XIV – wiecznego artystę – Piotra Parlera, tego samego, który był architektem Katedry św. Wita w Pradze.

6. Plac Teatralny,

to miejsce, gdzie znajdował się pierwszy rynek średniowiecznego Cieszyna. Dziś uwagę przykuwa wybudowany w stylu wiedeńskiego neobaroku gmach Teatru noszącego imię Adama Mickiewicza.

7. Muzeum Drukarstwa,

mamy okazję zobaczyć tu warsztaty drukarza z XIX i XX wieku z pełnym wyposażeniem, gdzie na szczególną uwagę zasługują maszyny odlewnicze, klisze, prasy, urządzenia drukujące. To niesamowita podróż w czasie!

8. Most nad Olzą,

po jednej stronie Republika Czeska, a po drugiej budynek dawnej straży granicznej (dziś ciekawa księgarnia z czytelnią, gdzie w upalny dzień można na zewnątrz usiąść na leżaku z dobrą książką), pod spodem rzeka Olza. Most jest dziś swego rodzaju atrakcją turystyczną.

e-mail: recepcja@dwordebowiec.pl
    Tel.: +48 33 858 85 85

Cieszyn 

"Mały Wiedeń"

Cieszyn to jedno z najstarszych miast nie tylko na Śląsku ale i w Polsce.

To piękna architektura, znane na całą Polskę zabytki oraz ciekawe muzea. 

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Cieszynie?