Dwór Dębowiec

Dwór Dębowiec

Rezerwacja online

Lokalizacja

Kraków - 141 km

Warszawa - 346 km

Katowice - 71 km

GPS:    N 49.806972
            E 18.721046

Nordic walking

NORDIC WALKING  to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami.

Dla miłośników pieszych wędrówek zostały oddane trasy Nordic Walking na terenie Gminy Dębowiec. W centrum Dębowca, w parku znajduje się siłownia wyposażona w urządzenia typu orbitrek, wioślarz i biegacz. Partnerem przedsięwzięcia jest Polskie Stowarzyszenie Nordic- Walking, które nadało wykonanym trasom certyfikat.
Gminny Kompleks Tras Nordic Walking to sieć tras do uprawiania Nordic Walking o różnej długości i stopniu trudności:
 
– trasa łatwa (zielona) skierowana jest w szczególności do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz do osób starszych (jej długość to 7,9 km, czas przejścia około 1,5 godziny),
– trasa średnia (czerwona) przeznaczona jest zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych (jej długość to 10,2 km, czas przejścia około 2 godziny),
– trasa czarna (trudna) polecana jest przede wszystkim osobom zaawansowanym (jej długość to 13,8 km, czas przejścia około 3 godziny).

Opis marszu Nordic Walking:
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie: rozwija się siła i wytrzymałość ramion, łatwość wchodzenia na wzgórza, spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu, zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami, odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego - bez względu na wiek, kondycję czy tuszę.

Badania wykazały, że dobry trening techniki Nordic Walking pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii. 
 

Newsletter

Poznaj Dwór Dębowiec

ul. Spółdzielcza 6,
43-426 Dębowiec k.Skoczowa
tel. 33 858 85 85

recepcja@dwordebowiec.pl

Realizacja: PROFITROOM
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij