Dwór Dębowiec

Dwór Dębowiec

Rezerwacja online

Lokalizacja

Kraków - 141 km

Warszawa - 346 km

Katowice - 71 km

GPS:    N 49.806972
            E 18.721046

Dworska Historia

Dębowiec był przez wieki wsią szlachecką. Nie dziwi więc, iż swoje włości miał tu  arcyksiążę Habsburg.

Do końca I Wojny Światowej w jego właśnie posiadaniu znajdował się  Dwór Dębowiec. Owym majątkiem zarządzał przez lata administrator.

Od  1921 r. prawo własności do Dębowca zostało zapisane na rzecz Państwa Polskiego. W 1925 roku arcyksiążę Fryderyk wytoczył Skarbowi Państwa proces o zwrot dóbr. Trwał on 5 lat i zakończył się całkowitym odrzuceniem roszczeń Fryderyka.

W 1925 roku dobra Dębowca zostały przekształcone w Państwowe Gospodarstwo Rybne, należące do Przedsiębiorstwa Państwowego o nazwie „Polskie Stawy Państwowe” z siedzibą na zamku  w Cieszynie.

Ostatnim przedwojennym administratorem majątku był inż. Janusz Szczerbowski, zamieszkujący piętro dworu, parter zajmowały zaś biura.

W tym samym czasie rządcą w gospodarstwie był Józef Biłko.

Od 1951 roku na terenie dawnego arcyksiążęcego dworu została utworzona Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Zgoda”. Jej siedzibą stał się dwór, którego pomieszczenia zaadaptowano na biura. Budynek w części użytkował również żłobek i ośrodek zdrowia.

W wyniku prywatyzacji od 2004 roku  Dwór stał się prywatną własnością . Właścicielka urzeczona niepowtarzalnym klimatem samego dworu jak i jego malowniczego otoczenia odtworzyła jego pierwotny kształt, który dzisiaj subtelnie nawiązuje do minionej epoki.
 

Newsletter

Poznaj Dwór Dębowiec

ul. Spółdzielcza 6,
43-426 Dębowiec k.Skoczowa
tel. 33 858 85 85

recepcja@dwordebowiec.pl

Realizacja: PROFITROOM
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij